Jag har haft besvären så länge jag kan minnas. Mina föräldrar har dock inte trott på ADHD/Damp förrän för några dagar sedan då jag lät min mamma läsa ett kompendium som jag skrivit ut om ADHD/Damp. Då förstod hon äntligen varför hon själv känt sig så annorlunda och vill nu också ha en utredning, då hon också har likartade besvär, bl.a koncentrationssvårigheter, depression, bristande tålamod, hyperaktivitet, svårt att behålla uppmärksamheten osv. Var kan man komma till en utredning? Jag bor i Göteborg och min mamma bor i Stockholm.
Yvonne (27) undrar var man kan utredas för ADHD/Damp som vuxen:
Skrivet av Christer Hjortsberg…
Christer ger tips om utredning: Om du upplever att du har betydande svårighet att klara psykiska krav och intellektuella utmaningar och känner dig lågpresterande och splittrad i relationer till andra människor kan det finnas underlag för att göra en fördjupad undersökning av din hela funktionsförmåga. För att ytterligare klargöra detta kan du söka upp en Psykiatriker och försöka förklara dina problem. Han kan sedan, om han upplever det nödvändigt, sända en remiss till en Psykologisk testning som vi kallar Neuropsykiatrisk undersökning. Här kan man sedan göra en “profil” för hur dina resurser ser ut och man kan då klarare se om det finns skador i hjärnan som begränsar dig – eller om det istället rör sig om blockeringar och ångest som hindrar dig att tänka och fungera normalt.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen Wodanus (man 17) undrar hur man kan förklara mani rent biologiskt:
Vad händer i hjärnan vid mani? Är det samma verksamma ämnen som vid depression, dvs serotonin, noradrenalin och dopamin?
Signaturen Ulan är en 64-årig kvinna som frågar:
Hur länge måste man stå ut med att må illa och ha ständig ångest när man äter ångestdämpande medel, innan man ger upp och inser att dom inte verkar.
Vågar jag testa Concerta?
Pappan (26): Jag har nyss fått diagnosen ADHD. Jag har lidit av panikångest i 1½ år. Den har börjat som agorafobi.