Ange ditt sökord

Annons:

Vill komma i kontakt med hudläkare

Hej! Jag har flera olika hudåkommor. Jag har symptom som visar på ichtyos (ödlemönstrade ben och fjällande hud), lider av eksem, ständiga svampinfektioner på armar och i armhålor, samt sträv och mycket “linjerade” handflator. Eksemen och svaminfektionerna brukar ofta dyka upp samtidigt, t ex när jag ätit något jag är allergisk mot. Jag vill aldrig gå i korta kjolar eller kortärmat och det här påverkar mitt självförtroende. Har du några självbehandlingsråd att ge mig?

Har varit hos på vårdcentralen och träffat läkare, men för det mesta skriver de bara ut kortisonsalva eller pevisone (som tar slut jättefort). Har påpekat att jag skulle vilja träffa en riktigt hudläkare, men får då höra att jag inte kan göra något annat än att smörja in mig ordentligt.

Jag känner dock att jag skulle vilja undersöka ordentligt om det inte finns några alternativa behandlingsformer (t ex ljusbehandling eller medicin).

Jag har inte lust att gå till vårdcentralen mer och känna mig förnedrad och hypokondrisk. Finns det något annat sätt att komma i kontakt med hudläkare än via min vårdcentral (jag har ingen husläkare)?

Huvudregeln för de fyra hudkliniker som finns i Stockholm är att det fordras remiss. Till de flesta privatläkare men inte alla, fordras remiss. Föreslår att du i första hand tar kontakt med en privat hudspecialist.
Vad gäller ichtyos (fiskfjällssjuka) är det faktiskt så att för de allra flesta former av denna hudsjukdom användes endast mjukgörande krämer. Pröva Locobase LPL på apotek, finns receptfri och fungerar mycket bra vid ichtyos.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 13 september, 2003 Publicerad: 13 september, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: