Har varit nedstämd och deprimerad länge ! Hur ska man göra , kommer det alltid kännas som de gör ( vill dö) el växer det bort ? Tycker inte att varken medicin eller terapi hjälper mig ,för var dag som går mår jag bara sämre och sämre ! Jag klarar inte av mitt liv länge till , vad ska jag göra ? Har jag gjort min del i detta liv, är jag klar nu??? Erika, 24 år
Växer nedstämdheten bort
Till depressionsbilden hör att man inte tror att man kan bli frisk igen. Ser allt i mörker. Glömmer bort att man någon gång faktiskt mått bra. Jag hoppas att Du satts in på antidepressiv medicinering via Din husläkare. Du skriver att Du även fått terapi som inte hjälpt. Det finns olika slags terapier. Den terapi som rekommenderas vid depression är KBT (kognitiv beteendeterapi). Det är det Du i första hand ska begära att få i kombination med lämplig antidepressiv medicinering.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen “Orkar inte mer” (kvinna 48) har en son som är 27 och som är beroende av Iktorivil (ett dämpande medel) samt även andra droger:
Han får medicinen utskriven av läkare på en öppenvårdsklinik trots att han missbrukar.
A-M H (kvinna 56) har en son (26) som är driftstekniker på ett större företag:
Han arbetar treskift vilket gör att han har oregelbundna sovtider. Som barn hade han under flera år tandställning som orsakade smärtor i munnen.
”Panikångest och självmordstankar” – Stina (39):
Jag har levt i ett mycket svårt äktenskap, med både fysisk och psykisk misshandel.