Ange ditt sökord

Annons:

Utslag vid reumatism

Hejsan! Jag har stora besvär med värk o stelhet i skuldror o ländrygg, även med små leder (man misstänker någon form av reumatism). När jag har mina sämre perioder brukar det dyka upp konstiga utslag på kroppen, mestadels har det suttit på mage o bröst. Nu sist kom det även på halsen och under hakan, någon enstaka i ansiktet också. Först gör det ont sen blir det blåsor som kliar o svider o går sönder. Min undran är om detta hör ihop eller har jag någon slags allergi? Kan tillägga att jag är väldigt känslig vid värme o kyla.

Det finns flera olika typer av hudutslag som kan höra ihop med reumatisk sjukdom. Eftersom du själv märker att utslagen kommer i samband med att lederna försämras så stärks ju misstanken på ett samband. Utifrån din beskrivning av utslagen är det omöjligt för mig att säga mer bestämt. Du bör söka läkare när utslagen kommer.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 10 december, 2003 Publicerad: 10 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: