Hej!
Jag är en tjej på 15 år som lider av plågsamma besvär, i huvudsak på händerna. Huden är extremt torr och alldeles röd. Den spricker lätt och blöder nästan konstant, framför allt på knogarna. Det fjällar, men inte så mycket. Det kliar inte. Jag får varken blåsor eller förhårdnader. Jag börjar bli orolig för på senare tid har det spridit sig till handlederna, kinderna och ögonlocken. Jag har provat alla tänkbara krämer, även hydrokortison, men inget hjälper. Jag har nu sökt hjälp hos läkare, men även de har svårt att ställa en diagnos. Jag är inte allergisk mot något. Hade böjveckseksem som liten, men detta liknar inget jag tidigare sett.
Snälla hjälp mig!
Torra, irriterade utslag på händer och i ansiktet
Torr hud är ett problem, och många brukar tyvärr bli sämre under vintern när luften är torrare än under sommaren och kylan irriterar huden. Grundbehandling är feta krämer för att både återfukta huden och förhindra fortsatt avdunstning av fukt från huden. Många brukar gilla Repair eller Ceridal från Apoteket.
Har Du haft böjveckseksem som liten, brukar den torra huden följa en genom åren även om det blivit mycket bättre. Fungerar inte mjukgörare eller kortisonkrämer kan man pröva ljusbehandling för händerna. Jag skulle även rekommendera att under ett kortare tag se effekten av en starkare kortisonkräm modell Elocon eller Betnovat på Dina besvär (och detta är inget farligt, dock lite försiktighet i ansiktet). Helst vill man naturligtvis ha en lite säkrare diagnos, då behandlingen bättre kan anpassas. Tyvärr har jag lite svårt att säga vad Du drabbats av utifrån Din beskrivning. Det är viktigt att Du rapporterar till Din behandlande hudläkare hur den insatta behandlingen fungerar.
/Anders
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?