Ange ditt sökord

Annons:

Stickningar och brännande obehag

Hej, jag vill fråga har gång på gång varit på vårdcentral olika prover har tagits men allt va ok men jag känner stickningar brännande obehag andnöd dom säger panikångest. Hur kan jag hantera och avleda den? Tack på förhand //Joaquim, 34 år

Jag utgår ifrån att utredningen visade att du INTE har någon allvarlig fysisk sjukdom. Utrymmet medger inte en detaljerad beskrivning av hur man förhåller sig vid panikångest / paniksyndrom. Jag rekomenderar dig att ta del av självhjälpslittatur, tex “Fri från oro och ångest” av Wisung / Larsson eller “Ingen panik” av P.Carlbring.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 27 september, 2011 Publicerad: 27 september, 2011

Liknande frågor

“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:

Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.

”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:

Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.

Zyprexa och viktuppgång

Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: