Ange ditt sökord

Signaturen Mommo (30) frågar:

Kan “inaktivitetsstress”, t.ex depression pga arbetslöshet, orsaka utmattningssymtom, generell värk, apati, yrsel?

Skrivet av Christer Hjortsberg…
Ja, det stämmer. Utmattning kan ju dels uppkomma som ett resultat av för mycket arbete – men egentligen kommer det av den känsla av att INTE kunna kontrollera sin situation som gör att patienten upplever en total förlust av energi och kraft. Naturligtvis kan även hos människor utanför arbetslivet komma en vanmakt och kontrollförlust som känns helt utmattande och belastande. Detta visar sig på samma sätt med yrsel, apati och värk – och dina besvär blir likadana som hos andra som upplever en stressreaktion, oavsett orsaken till deras utmattningsbesvär.

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 7 maj, 2008 Publicerad: 7 maj, 2008

Liknande frågor

Depression & Ångest

Vad borde min dotter göra som har fått diagnosen BDD?

Hej! Har en dotter på 26 år som har fått diagnosen BDD av flera läkare. 2007 började det Hon vägrar inse att hon har det.

Depression & Ångest

Vad är det som gör att Lyrica fungerar bra mot min ryggsmärta?

Hej,Jag har generell ångest har jag fått veta och har prövat SSRI men har nu fått Lyrica som funkar bra.

Depression & Ångest

Min oro sitter i

Är en kvinna på 74 år som har ätit antidepressiv medicin sen 2011 02 . Först fick jag citolapram sen Cymbalta under 2011 Sen fick jag Mirtasapin 45mg .

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!