Ange ditt sökord

Annons:

Signaturen Mommo (30) frågar:

Kan “inaktivitetsstress”, t.ex depression pga arbetslöshet, orsaka utmattningssymtom, generell värk, apati, yrsel?

Skrivet av Christer Hjortsberg…
Ja, det stämmer. Utmattning kan ju dels uppkomma som ett resultat av för mycket arbete – men egentligen kommer det av den känsla av att INTE kunna kontrollera sin situation som gör att patienten upplever en total förlust av energi och kraft. Naturligtvis kan även hos människor utanför arbetslivet komma en vanmakt och kontrollförlust som känns helt utmattande och belastande. Detta visar sig på samma sätt med yrsel, apati och värk – och dina besvär blir likadana som hos andra som upplever en stressreaktion, oavsett orsaken till deras utmattningsbesvär.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 7 maj, 2008 Publicerad: 7 maj, 2008

Liknande frågor

Signaturen ”Dotter” undrar över sin mamma (63), som har ätit Anafranil (antidepressivt medel red.anm) i 30 år:

Hon har långsamt trappat ut dom och har varit helt utan i fyra månader. Hur länge och vad för slags abstinens får man?

Sussie (29) ensamstående mamma har i flera år varit deprimerad och nedstämd:

Äter Cipralex 15mg/dag men känner fortfarande att något är "fel".

SSRI och sexlust

(Kvinna 47 år): Jag äter 10mg Citalopram-Merck sen ca 2 år tillbaka. Har prövat att sluta men har blivit arg och ledsen och inte mått bra alls.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: