Nu vill jag sluta med tabletterna, pga att jag blir otroligt trött och orkeslös av dem. Den situation som orsakade mitt depressiva tillstånd har lättat, och jag tror därför inte heller att jag har något behov av antidepressiva längre. Hur länge finns Fluoxetin kvar i kroppen sedan man slutat ta tabletterna? Kommer jag att lida lika mycket av denna trötthet ända tills det verksamma ämnet är helt avlägsnat (jag vet att Fluoxetin har lång halveringstid), eller kommer besvären att avta allteftersom substansen minskar?
Anna (23) har under en period tagit Fluoxetin mot depression:
Kroppen behöver ofta lång tid för att HELT eliminera de ämnen som bryts ner i levern. För varje dag halveras den dos som funnits i kroppen och så småningom finns det så lite kvar att vi inte kan mäta det – eller att det saknar betydelse för kroppens funktioner. De ämnen som finns i SSRI-preparat kommer att behöva flera veckor innan den mängd som kan mätas har kommit under denna gräns.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen ”Dotter” undrar över sin mamma (63), som har ätit Anafranil (antidepressivt medel red.anm) i 30 år:
Hon har långsamt trappat ut dom och har varit helt utan i fyra månader. Hur länge och vad för slags abstinens får man?
Sussie (29) ensamstående mamma har i flera år varit deprimerad och nedstämd:
Äter Cipralex 15mg/dag men känner fortfarande att något är "fel".
SSRI och sexlust
(Kvinna 47 år): Jag äter 10mg Citalopram-Merck sen ca 2 år tillbaka. Har prövat att sluta men har blivit arg och ledsen och inte mått bra alls.