Jeg ligger vaken til 4-5 på morgonen, sover sen länge, om jeg kan, men vakner flere gånge. Jeg har användt indsomningsmedicin från och till i flere år, men nu fungerer det ikke längere. Jeg är så tröt och okoncentreret hele tiden, tiden flyter ut for mig, og jag kommer ihåg dårligt. Jeg tar typ Cipramil 2 tabletter varje dag, men tanken på at alting er likgiltigt egentlig, lämnar mig sällan Jag ved faktisk inte vad jag skal ta mig till; kanske är det så att bli äldre. Om du kan hjälpa mig med detta är jag tacksam.
”Sömnproblem” – Norska KIRSTEN (62) kan ikke sova og skriver på norsk-svensk:
Skrivet av Hjortsberg…
Sömnstörningar när vi blir äldre är vanligt. Du har ju under många år haft problem med din sömn och tagit sömnmedel. Det kan betyda att din ”sömnklocka” har kommit i ”olag” och att det inte hjälper om du nu äter mer medicin. Det finns sömnkliniker (t.ex dr Jerker Hetta i Uppsala) som på remiss kan undersöka patienter och ge råd och behandlingar för att återställa en störd nattsömn och en störd sömnklocka. Be din läkare om en remiss.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen “Orkar inte mer” (kvinna 48) har en son som är 27 och som är beroende av Iktorivil (ett dämpande medel) samt även andra droger:
Han får medicinen utskriven av läkare på en öppenvårdsklinik trots att han missbrukar.
Orolig (kvinna 24) lider av ångest och hypokondri och har också fått blåsproblem:
Jag har ätit en medicin som medförde svårigheter att tömma blåsan. Trots att jag slutade med medicinen kvarstod problemet.
Mirjana (kvinna 48) har en whiplash-skada och efter den fått psykiska besvär:
Sedan 10 år tillbaka äter jag Iktorivil 0,5 g men sedan i våras har doktorn ökat till 2,0 mg dagligen.