Ange ditt sökord

Annons:

Risk för ärr?

Hej!

Jag har nu varit utan Abbotticin i snart ½ år. All acne är nästan borta. Jag har dock några enstaka finnar men inget alls som stör. Min hy består dock tyvärr av en del ärr. Ärren var från början illröda men är nu mer rosa till färgen d v s de har blekts en hel del. Det som stör mig är dock att ärren inte är hudplana. Jag kan inte säga direkt att det är några gropar för så djupa är de inte. Med handen kan man knappt känna några ojämnheter. De är inte så stora heller, Det ser ut som om att bara första hudskiktet är borta. Djupare än så är de inte. Vad jag har förstått så tar det ungefär ett år för huden att läka. Gäller det även dessa ojämna ärr eller bara den röda färgen? Tror du att det finns någon chans att dess ärr går bort av sig själv?

Hej!
Ytliga ärr som de du beskriver, har ju bättre förutsättningar att läka eller iallafall att bli så osynliga så att de inte stör dig. Om de inte blir bra, och du är störd, kan slipning/laserbehandling vara en möjlighet, men då bör ärren vara helt avblekta först.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 december, 2003 Publicerad: 3 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: