För ca 20 år sen började jag få ytliga blodkärl på fötterna, speciellt på höger fot. Nu är snart hela foten blålila och det "kryper" uppför benet! Det gör inte ont men det är mycket störande utseendemässigt! Vad kan det bero på och kan man göra något åt det? / Inger, 58
Mina fötter har fått ytliga blodkärl och snart är hela foten blålila – vad kan det bero på?
Den här frågan handlar om:

Hud, sex och samliv
Liknande frågor
Vad kan jag göra åt slitet hår?
Isabella heter jag och lider av otroligt slitet hår. När jag säger lider, ja då lider jag verkligen! Jag skulle vilja få sådär livfullt och härligt hår som man oftast har på sommaren. Gärna med lite extra glans om det är möjligt! Vilka produkter skulle du rekommendera för ett återfuktat och glansigt hår med vacker lyster?
Hur tar jag hand om fötterna på vintern?
Nu under vinterhalvåret så får jag så otroligt torra fötter. Jag har testat fotvårdssalva men det hjälper inte. Har du något tips vad jag ska göra? Kan man göra en fotbehandling hemma?
Torr i ansiktet under vintern
Kan man använda sin bodylotion i ansiktet nu under vintern? Jag tycker inte att min ansiktskräm är tillräckligt fet och återfuktande!