Ange ditt sökord

Annons:

Min man har ca 30 kg övervikt

Hej!
Min man har ca 30 kg övervikt och är diabetiker sedan 2000, då han fick en hjärtinfarkt.
Vi har ätit LCHF kost en tid ca 2 månader. Han har gått ned några kilon men sockervärdet bara stiger. Då är rek. öka insulinintaget. Vad gör vi för fel?
Tacksam för svar A-C

Kontakta behandlande läkare och diabetessköterska för en diskussion kring kost, motion och diabetesbehandlingen. Tyvärr är det svårare att gå ned i vikt för personer som behandlas med insulin. Kanske kan det vara aktuellt med läkemedelsstöd för att öka chanserna att gå ned i vikt vilket kan leda till ett minskat insulinbehov. På marknaden finns två läkemedel, Reductil och Xenical, som kan underlätta arbetet att gå ned i vikt.

Mvh

PÅL

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 7 oktober, 2009 Publicerad: 7 oktober, 2009

Liknande frågor

Övervikt

Kan man använda Mounjaro trots lichen?

Hej Jag har ett Bmi på 36,1, har funderingar på medicinering med Mounjaro injektioner. Nu till min fråga: Jag har fått Lichen sclerosus i underlivet i oktober 2024, kan jag ta denna medicin?

Övervikt

Varför växer brösten på en man?

Jag är man och har fått bröst som växer hela tiden även när jag gått ner i vikt vad finns det att göra för att få dom till försvinna

Övervikt

Kan Methotrexaten vara boven i dramat?

Jag är 62 år och medicinerar med Methotrexate 6 tabl och en gång per vecka. Jag är överviktig och väger faktiskt 98 kg till mina 168 cm.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: