Hej
Jag har skadat mitt knä riktigt illa och kan inte göra annat än gå i lugn takt, nu säger min läkare att jag måste gå ner i vikt för att knäet ska hålla hela livet, jag har förut gått ner i vikt med hjälp av viktväktarna men jag blev tyvärr sjuk och utvecklade ätstörningar, de återkommer när jag försöker banta. Vill gärna gå ner i vikt men skulle behöva proffshjälp.
Lotta
Jag får ätstörningar av all bantning

Hej Lotta!
Sök via vårdcentralen. Beroende på saker i din historia kan risken att falla in i en ätstörning vara större än eventuell vinst om du endast har en lätt övervikt? Vet läkaren som behandlat ditt knä om din historia med ätstörning? Det gäller att hitta ditt bästa välmående!
De som har en historia med ätstörning, och har en stor övervikt, bör gå ned i vikt långsammare och se sin viktnedgång som än mer långsiktig än de som inte haft ätstörning. Detta för att inte komma in i en negativ spiral igen. Ett annat råd är att ha helt andra mål än viktnedgången, till exempel att må bättre genom att få regelbundna matvanor, bli piggare genom dagliga promenader(med anpassning till ditt knä). Då kommer viktnedgången med på köpet, men hamnar inte i fokus.
Mvh Per-Åke Lagerbäck
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Varför växer brösten på en man?
Jag är man och har fått bröst som växer hela tiden även när jag gått ner i vikt vad finns det att göra för att få dom till försvinna
Kan Methotrexaten vara boven i dramat?
Jag är 62 år och medicinerar med Methotrexate 6 tabl och en gång per vecka. Jag är överviktig och väger faktiskt 98 kg till mina 168 cm.
Banta bort diabetes?
Hej! Min väninna är 70 år och har typ 2-diabetes. En bekant påstår att om man bantar försvinner diabetesen, det har hon exempel på från sin vän. Är det så "enkelt"?