Hej!
Har en liten dotter som nu är 14 månader. Unders graviditeten var jag helt fri från mina annars odrägliga atopiska eksem. Efter förlossningen har jag haft massor, i ansiktet och över hela kroppen. Har gått på Uv-behandling undef vintern men denna gång fick jag bara soleksem. Blev inte heller mycket bättre under sommaren som jag brukar bli. Om denna, först förbättring och sedan försämring av eksemen beror på hormoner undrar jag nu om man kan ta något hormonläkemedel för att göra eksemet bättre. Hur kan p-piller påverka?
Eksem och hormoner
Hej!
Det finns väldigt olika data om hur hormoner påverkar huden vid atopiskt eksem. Många blir bättre under graviditeten, som du, men inte alla. P-piller anses inte förbättra huden vid atopiskt eksem. Många kvinnor blir sämre efter förlossningen dels säkert som en följd av hormonsvängning, men också i samband med den stress som sömnbrist mm kan innebära. Det händer också att kvinnor med små barn inte söker läkare så tidigt, på grund av många andra hänsyn. Du bör söka läkare för hjälp med recept på salvor/krämer och kanske medicinsk ljusbehandling efter bedömning.
FN
Läs vanliga frågor&svar om atopiskt eksem.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?