Jag får ångest när jag ska tala inför människor. Svettas enormt, darrar på rösten, pratar osammanhängande, får “blackouts” och glömmer vad jag ska säga. När jag var yngre var det inga problem men med stigande ålder har problemet kommit och blir bara värre. Har varit arbetslös och under längre tid vuxenstuderat och redovisningarna var ett litet “helvete”. Har nu fått en tjänst som delvis chef vilket innebär att jag ska hålla större möten med anhöriga samt personalmöten, mm. Hur kan jag bearbeta och bli fri min rädsla att tala inför människor?
Ångest när jag ska tala inför människor
Det Du beskriver kallas för social fobi. Det finns både bra hjälp i form av medicinering alternativt KBT (kognitiv beteendeterapi) och Du bör gå till Din husläkare och be om hjälp. Har de en psykolog på den vårdcentralen med KBT-inriktning så kan Du be att få hjälp den vägen i första hand, men även olika s.k. SSRI preparat (antidepressiva läkemedel) kan vara till hjälp för Dig.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
‘Är jag alkoholist?
Hej, jag fick diagnosen bipolär sjukdom för ca ett år sedan. Jag har varit på två behandlingar pga alkoholism. Tyckte att min problematik inte stämde med de övrigas. Har nu fått höra att jag "självmedicinerat" med alkohol pga min sjukdom!? Till saken hör att jag tappat omdömet och fått infall/impulser både med och utan alkohol i kroppen. Har allvarligt undrat (efteråt) om jag är helt skamlös, ansvarslös, hopplös. Kanske svårt att svara på denna korta beskrivning? Tacksam för svar i vilket fall.' Maria (42)
återkommande perioder av depressioner…
VitMagnolia (kvinna 53): Jag äter sedan två år Lithionit för bipolärt syndrom.