Jag och min fru har tre barn mellan 6 och 12 år som alla har besvär med den ”envisa höstsnuvan”. Snuvan håller sig under hela vinterhalvåret, och i och med de rådande omständigheterna och känsligheten kring förkylningssymptomen så blir de ständigt hemskickade från skola och förskola. Har du några rekommendationer på nässpray som är lämpliga för barn? Finns det andra produkter som kan vara bra att bunkra upp med för att lindra eller helst bota envisa förkylningar?
Hur slipper vi den envisa höstsnuvan?
Att bibehålla näsans slemhinna i fint skick är bra så den ”orkar” stå emot de yttre påfrestningar som kommer in i näsan. Det finns olika återfuktande nässprayer för detta som är ok från 6 år. Man kan även arbeta med att skölja näsan med koksalt för att få bort eventuella virus som härjar i vår närhet.
Det har på senare tid kommit en rad olika produkter som kan förebygga infektioner på diverse sätt, sedan är det bra att försöka äta näringsriktigt och sova tillräckligt så att kroppen orkar stå bättre.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Hur utreds kroniskt obstruktiv lungsjukdom, KOL?
Jag är en 50 åring som har nyligen fått diagnosen KOL. Jag undrar: Kan man ta flera prov för att ställa diagnosen KOL? Min husläkare har skrivit ut en inhalator. Har jag rätt att begära mer provtagning?
Vad händer i kroppen när jag äter antibiotika?
När man intar någon antibiotika/penicillin så dör ju de infekterade cellerna. Var tar resterna eller slaggprodukterna av dessa döda celler vägen??