Ange ditt sökord

Annons:

Vitiligo?

Jag är en 27-årig tjej som lider stort av mitt problem, jag har tappat pigmentet i ögonbryn och ögonfransar. Håret där är alldeles vitt och huden vid ögonbrynen bränns lätt.

Jag har varit hos en hudläkare som säger att det är vitiligo och att jag får lära mig att leva med detta. Jag mår fruktansvärt dåligt över detta eftersom jag måste dölja detta med smink. Sommaren är jobbigast eftersom jag inte kan bada riktigt av rädsla att få vatten i ansiktet så att sminket försvinner.

Jag ser riktigt sjuk ut utan smink. Jag är beredd att prova allt bara jag slipper denna kamp med sminket varje morgon för att försöka se naturlig ut.
Tacksam för svar.

Hej!
Vitiligo är svårbehandlat, och många gånger är nog den enklaste och bästa utvägen att sminka över fläckarna som du gör. De behandlingar som finns är olika ljusbehandlingar, och transplantationer av pigmentceller. Behandlingarna är långdragna och omständiga och inte alls 100% effektiva. Eftersom du lider så av detta, bör du åter ta upp möjligheten att behandla, med din hudläkare.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 27 juli, 2003 Publicerad: 27 juli, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: