Våran flicka var på barnkalas där dom bla. badade i poolen.
Dagen efter fick en av flickorna svinkoppor.
Har dom andra barnen också blivit smittade nu?
Smitter svinkoppor?
Svinkoppor som idag för det mesta orsakas av enbart stafylokocker är mycket smittsamt. Men för smitta fordras direktkontakt hud mot hud, genom handdukar, örngott och liknande. Det är därför inte sannolikt att smittan kom via vattnet i poolen.
Den flicka som nu fått svinkoppor skall vara mycket noga med sin hygien i samband med borttvättning och rengöring av huden. Direktkontakt med andra bör undvikas. Ingen behandling bör ges till någon av de andra barnen om de inte uppvisar symtom på svinkoppor.
Det finns en mycket bra information om svinkoppor(Impetigo contagiosa) på
Läkemedelsverkets hemsida. www.mpa.se
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?