Ange ditt sökord

Annons:

lichen ruber

Hej Ylva!

Jag undrar om det finns något samband mellan lichen ruber distrubuerat på armar och ben och lichen ruber planus i underlivet. Jag undrar dessutom om lichen ruber orsakas av en svamp.

Jag har det senaste halvåret fått utslag vid vrister, runt knäna och på underarmar, ofta i läkta rivsår och skadad hud. För åtta år sedan hade jag utslag i ett "band" över ena låret. En biopsi togs då och lichen ruber fastställdes. Jag behandlade med Elocon salva 0.1 % och utslagen läkte ut. Jag tyckte att mina nya utslag liknade de tidigare och behandlar nu med samma salva och får effekt. Jag har nyligen fått lättare klåda och torrhet i underlivet och undrar nu om det också kan vara lichens (jag har annars misstänkt svamp). Jag har en hudspricka som svider nära slidöppningen. Jag ser inga "vita strimmor" som ofta beskrivs för lichens i slemhinnor (inte heller i munhålan). Hur behandlas lichen i underlivet?

Svar till signaturen JL
Vid lichen ruber kan man ha utslag på hud och slemhinnor i munhåla och/eller underliv. Det är inte så ovanligt att man har lichen ruber på slemhinnorna i underlivet. Lichen ruber orsakas inte av svamp! Orsaken är okänd men man ser en kraftig inflammation precis vid gränsen överhud-underhud vid mikroskopisk undersökning av huden. Man har ingen riktigt bra behandlingsmetod för lichen i underlivet. Man prövar i första hand stark kortisonkräm. Om detta inte hjälper finns andra behandlingsmetoder som är under utprovning. Det är svårbehandlat och bör skötas av hud- specialist.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 17 juli, 2002 Publicerad: 17 juli, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: