Ange ditt sökord

Annons:

Ögonlockseksem

Hej
Jag har ögonlockseksem där mjukgörande av allehanda sorter (karbasol, miniderm, feta salvor etc) inte hjälper.
Hydrokortison hjälper likaså Protopic och Elidel, men det är som att välja mellan pest eller kolera. Hydrokortsion är principiellt kontraindicerat och de nya “kortisonfria” alternativen har ju eventuellt en cancerframkallande tendens. Vad ska jag göra?

Ögonlockseksem är ganska vanligt, framförallt hos de som haft böjveckseksem som barn. Grundbehandling är mjukgörande krämer. Svag kortisonkräm modell hydrokortison får man använda i ansiktet, men att man tar det lite lugnare på ögonlocken och använder krämen max 1-2 gånger dagligen. Försöker hålla dosen så låg som möjligt.
Protopic och Elidel är ett kortisonfritt alternativ som fungerar ofta mycket bra. Den ökade cancerrisken har man inte sett på människor. Det är utifrån djurförsök och en kalkylerad risk, då motsvarande preparat som ges som tabletter (systemiskt) ger en ökad hudcancerrisk. Riskökningen i djurförsök ses bara ifall man använder krämen och kombinerar med solning/UV-belysning. Därför ska man nog inte använda Protopic och Elidel (om man inte "måste") under sommaren och framförallt inte inom solbelysta hudområden. Alla risker måste vägas mot nyttan, och Din behandlande läkare får hjälpa Dig med detta.
/Anders

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 27 november, 2005 Publicerad: 27 november, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: