Hej.
Jag har en dotter på 6 år med atopiskt eksem som tog rejäl fart efter en virusinfektion. Nu har vi förstått att hon är överkänslig mot citrusfrukter och har uteslutet detta helt.
Vi har upptäckt att många livsmedel innehåller citronsyra tex kräm, sylt, godis, smaksatt fil mm och vi antar att hon även reagerar på detta.
Vad som inte framgår i innehållsförteckningarna är mängden citronsyra.
Frågan är alltså hur mycket citronsyra det tex finns i en syltburk?
Och om det är samma substanser i citronsyra som i en vanlig citron?
Citronsyra
Hej!
Citrusfrukter kan irritera huden hos barn med atopiskt eksem, tex när de äter apelsiner. Det finns t.o.m. beskrivet kontaktallergier mot ämnen i citrusfrukter, hos barn. Däremot är det mer osäkert att det skulle finnas födoämnesallergi mot citronsyra, och du bör diskutera detta med den läkare som hjälpt er med er dotters hud. Eftersom hon är så liten och redan har det besvärligt, bör ni få hjälp av en hudspecialist för vägledning om lokalbehandling, information om allergiers betydelse etc.
FN
Läs mer om allergier på www.allergi.nu
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?