Hejsan, jag har en fråga till dig. Det är så att jag har fått liknande utslag som Pityrusporum, men de är helt platta och står inte ut, de kliar och fjällar inte heller. Hoppas beskrivningen hjälpte.
Tack på förhand.
Utslag som liknar Pityrusporum
Tyvärr är det svårt för mig att förstå vad du menar. Pityriasis versicolor orsakas av jästsvampen Pityrosporum ovale. PV är ofta platta brunaktiga mycket lätt fjällande utslag som inte kliar. Pityrosporum kan också orsaka hårsäcksinflammation så kallad Pityrosporum-follikulit. Detta ser ut som andra sorters follikuliter.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?