Jag är en 48 årig man som har fått början till fläckvist håravfall.
Jag har tunt hår, det uppträder som kala fläckar i hårbotten. Är orolig att det kan bero på någon sjukdom. Finns det någon behandling?
Jag har en kal fläck bak i nacken och ett par framtill på huvudet.
Tacksam för svar.
Fläckvist håravfall
Det du beskriver är Alopecia Areata. Orsaken till detta fläckvisa håravfall är en immunologisk reaktion kring hårsäckarna med en inflammation som gör att håret lossnar. Varför det kan bli så här vet man inte. Prognosen är god, i de flesta fall återkommer håret inom 1-2 år. Läs mer om Alopecia areata i tidigare svar på vår hemsida samt i dermatologens patientinformation (länk).
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?