Hej!
Jag har haft psoriasis sedan jag var ca 10 år. Har haft en mild form, och inte haft så stora besvär. Jag undrar om Eloconsalvan 0,1 % som jag använder: Hur ofta skall man behandla?
Psoriasisbehandling
Psoriasis är en vanlig hudsjukdom, och man räknar med att ca 70% har en lindrig sjukdom. Detta innebär som ett enkelt mått att man har fläckar på kroppen (själva ytan) som ryms i 1-3 handflator. Grundbehandlingen är att använda en kräm eller salva, som Elocon. För att få den bästa effekten använder Du salvan 1 gång dagligen under 1-3 veckor tills Du blivit påtagligt mycket bättre. Sen för att behålla effekten ska Du sen trappa ner enligt ett schema. Detta innebär att Du under 1-2 veckors perioder använder salvan först 3 gånger i veckan, sen 2 gånger i veckan för att slutligen underhålla med 1 gång i veckan. Skulle besvären återkomma bör Du vara helt Eloconfri 2 veckor innan Du startar igen för att "nollställa" huden.
/Anders
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?