Hej, jag har sen nyfödd haft problem med min hy. Jag har haft eksem som vandrat från ena stället till det andra. Nu efter puberteten är jag nästan helt utan besvär. Mitt stora problem jag har idag är att jag är torr ständigt mellan ögonbrynen och speciellt under höger ögonlock, runt munnen och mycket på läpparna. Det verkar som ju mer jag smörjer desto mer beroende blir jag av salva och desto värre blir det när jag inte andvänder salva. Det är mycket obehagligt och till stora besvär, vad beror detta på? Kan jag få bort det? Orkar inte ha det så här längre. Ansiktet är så känsligt. Vad ska jag göra?
Torr i ansiktet
Hej!
Atopiskt eksem är vanligaste orsaken till sådana eksem som du beskriver. Det är ganska vanligt att eksemet sitter på huvud och hals hos en vuxen med atopiskt eksem (även om de satt i tex böjveck när du var barn!). Det finns olika behandlingar, varav kortisonkräm är den vanligaste och ofta effektiv. Vänd dig till en hudspecialist!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?