Hej! Jag har små knölar som nästan ser ut som blåsor främst under ögonen och i tinningarna. Jag har sökt läkare en gång för detta men kommer ej ihåg vad åkomman hette. Den läkaren har tyvärr slutat på sin praktik så jag kan ej kontakta honom igen. Han tog prover på knölarna och det visade sig vara en sjukdom som har med en missbildning i svettkörtlarna att göra. Han försökte bränna bort några i tinningen och sedan skulle vi se efter en tid hur det blev. Han hade dessvärre slutat när jag kontaktade honom igen. Vet Ni vilken åkomma jag menar, vad den heter och finns det någon bra behandling? Det gör inte ont eller kliar men det är fult. Jag är kvinna, 41 år och det är ca. 5 år sedan jag var hos läkaren för detta.
Jag vore väldigt tacksam för svar.
Små knölar under ögonen
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?