Ange ditt sökord

Annons:

Konstigt utslag

Hejsan.
Jag har haft ett utslag på min underarm i runt en månad nu. Efter att ha växt från en enkronas storlek till runt 5x3cm så har jag verkligen tröttnat. Det vätskar sig och är inflamerat. Husläkaren verkar stå handfallen och trodde först att det var svinkoppor. Fick då tvätta med alsolsprit och gå på två olika pencilinkurer. Det hjälpte inte. Nu har det blivit mer format som en ring, så jag kontaktade henne om det och föreslog att det kanske var någon form av Ringorm. Detta avfärdades, och nu har jag tydligen fått en remiss till en hudläkare (hur lång tid det nu tar har jag ingen aning om). En tanke som slog mig då är ju att det kanske är ett eksem. Då ska jag väl inte torka ut det med alsolsprit?

Känns dumt att behöva vänta någon vecka eller två på ett remissvar, om det nu är så att jag under tiden behandlar såret fel.

På din beskrivning låter det som någon form av infektion. Svinkoppor är den vanligaste hudinfektionen, orsakas av stafylokocker och ger just stora vätskande rodnade områden. Vanligt penicillin hjälper inte mot detta utan man bör ta ett så kallat penicillinas-stabilt penicillin. Svampinfektion kan se ut på detta sätt också. För att få reda på detta måste en svampodling tas. I vilket fall som helst är det ofarligt att tvätta med alsolsprit. Eksem låter mer osannolikt.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 9 december, 2003 Publicerad: 9 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: