Jag har för ca 10 år sen fått diagnosen polyneuropati. Den har långsamt förvärrats och nu undrar jag: kan mina problem med ögonmusklerna bero på detta? Ögonen är ordentligt undersökta hos ögonläkare och det fanns inget fel på dem. Undrar också om det kommit någon ny och förhoppningsvis bättre medicin? Äter Lyrica. Man ser nästan aldrig något om denna sjukdom som tycks vara en folksjukdom.
Polyneuropati
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Min dotter har spänningshuvudvärk och migrän
Hej! Min 16-åriga dotter äter 1 treo + 1 ipren 5-7 dagar per vecka mot spänningshuvudvärk med inslag av migrän. Detta har pågått i över 3 års tid.
Ångest eller ADHD?
Hur vet man om man har GAD eller ADHD/AS? Symptomen är så lika. Kvinna, 30 år
Bot mot polyneuropati?
Lider varje natt av starka kramp i vaderna, detta innebär dålig sömn. På vårdcentralen har det diagnosticerats att jag har drabbats av polyneuropati. Är 84 år, enligt läkaren alert som en femtioåring och jag måste leva med dessa problem. Finns det verkligen inget bot jag kan påverka? Är mycket tacksam för svar... Vänlig hälsning, Ella