Sedan en månad äter jag tetracyklin (antibiotikum) och nu är det är ganska bra, men besvären är inte slut. Hur kan jag bli av med acne för gott? Jag behöver hjälp med det.
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Christer Hjortsberg...
Acne är ett stort problem för många ungdomar. Det beror på den hastiga överproduktionen av speciellt manligt könshormon testosteron. Det gör att fettkörtlarna producerar mycket mer fett och kan inte tömma sig och i dessa bildas det nya bakterier. Du har fått ett bakteriedödande preparat och på så sätt löser sig problemet just när infektionerna är som värst. Men de återkommer. Det gör att du måste hålla huden ren och torr samt tömma dina fettporer. Om dina besvär blir alltför kraftiga finns det även preparat som är betydligt kraftigare - men det måste en läkare skriva ut. Det finns MYCKET litteratur på Apotek om dina besvär och detta är ett mycket vanligt problem på hudkliniker - som ju gärna hjälper dig med råd och anvisningar för att lindra dina besvär. Ring hudkliniken och boka tid, men besök också Apoteket och fråga efter informativa broschyrer.
11 år 11 månader sedan
Det var bra ett tag; sen blev det lite värre. Jag undrar om jag kan fortsätta äta 2 tabl 2 ggr/dag när jag är på solsemester? Kan jag sola samtidigt?
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Anders Hallén...
Det framgår inte, men din ålder talar för att du behandlar acne. Dosen 2+2 antyder Tetralysal på 150 mg. I och för sig kan du fortsätta denna dos under solsemester - det är mycket ovanligt med solkänslighet orsakad av Tetralysal. Samtidigt är solen också acnebehandling, så pröva att halvera dosen till en kapsel morgon och kväll.
11 år 11 månader sedan
 

Veckans fråga

I söndags ställde vi om klockan - tycker du att Sverige bör avskaffa vinter- och sommartid?

Nyhetsbrev

E-postadress