Fråga Doktorn

Ställ fråga!

Hej! Jag har på senare veckor upptäckt att jag tappar otroligt mycket hår när jag tvättar och borstar. Jag gick nyligen igenom en abort vilket självklart resulterade i mycket ångest, kan det ha något med saken att göra? Jag kan inte sluta oroa mig, så vad kan jag göra åt saken? Får bara ännu mer stress av att se allt hår som ramlar, kan det vara vitaminer eller så? Tack!

Hälsningar, Elli, 19 år

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Din genomgångna abort innebär också en hormonomställning och det är troligast den som ger dig håravfallet. Inga hårrötter förstörs så du kommer att få återväxt – även om det inte går så fort som du skulle önska.

Anders Hallén

6 dagar 16 timmar sedan

Varför rekommenderar inte läkare att man ska äta östrogen när man är ca 70 år? Vad gör man när man har extrema svettningar? Jag har ätit östrogen mellan 50- och 60-årsåldern.

//Lena, 71

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Man kan mycket väl ge tillskott av östrogen när man har besvär som du beskriver! Viktigt att man gör mammografi enligt screeningprogrammet liksom gynundersökning innan insättande av medicinen samt att man följer blodtrycket. Dessutom skall man inte haft bröstcancer, blodproppar i benen, kärlkramp, angina pectoris, eller besvär med levern. Man eftersträvar att ge så låg dos östrogen som möjligt. De tabletter man brukar använda sig av i den här åldern heter Indivina eller Activelle.

Anders Halvarsson

6 dagar 16 timmar sedan

Hej! Hur lindrar jag min sjösjuka på bästa sätt? Min familj och jag ska ut med båten i över en vecka så jag skulle behöva något som verkligen funkar. 

Tack /Linda

Nahid Månsson - apotekare

Hej Linda, Det finns ett receptfritt läkemedel, postafen som innehåller antihistaminet Meklozin. Meklozin dämpar signalerna från balansorganen och får på så sätt effekt mot åksjuka. Du tar 1 tablett 1 timme före resan och därefter var 12:e timme om resan varar längre än 12 timmar. Postafen kan dock ge nedsatt reaktionsförmåga och trötthet. Det finns också ett tuggummi som heter Calma som alternativ. Den tas 15-30 minuter innan resan och effekten sitter i 3-6 timmar. Försök att vara utvilad inför resan och undvik fet mat och alkohol både före och under resan. Försök att sitta i mitten av båten, där det gungar minst.

Nahid Månnsson

3 veckor 6 dagar sedan

Hej Apotekaren! Jag är en kvinna på 47 år som har känt mig nedstämd under en tid, i kombination med att jag sover dåligt och svettas mer än vanligt. Min läkare tror att jag är på väg in i klimakteriet. Finns det något receptfritt läkemedel jag kan ta som dämpar mina symptom eller vad kan du rekommendera mig? Just nu känner jag mig väldigt allmänpåverkad av situationen…

Vänligen, Camilla

Nahid Månsson - apotekare

Hej Camilla, Klimakteriebesvären kan upplevas olika från person till person. Det är vanligt att ha mer eller mindre klimakteribesvär i flera år. Det kan handla om de fysiska besvären som svettningar och värmevallningar men också humörsvängningar med retlighet och irritation som kan påverka livskvaliteten och relationen till andra. Om du har svåra klimakteriebesvär kan du behöva läkemedel på recept för att kunna sova bättre och fungera som vanligt. Vilken behandling du får beror på vilka besvär du har och om du har eller haft andra sjukdomar. Receptfritt finns växtbaserade läkemedel med östrogenliknade effekt. De är inte lika effektiva som östrogen för behandling av svettningar och värmevallningar. Jag rekommenderar att du kontaktar gynekolog för att få rätt behandling för dina besvär. Du kan även lindra besvären på andra sätt som avslappningsövningar och motion, det kan minska besvären mot svettningar och värmevallningar. Drick mindre kaffe, te och alkohol eftersom dryckerna kan förvärra besvären.

1 månad 4 dagar sedan

Hej. Det har kliat i mitt underliv i typ en vecka nu. Vad är problemet? Tacksam för svar. Johanna, 22

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Hej Johanna! Då det kan vara lite olika orsaker till klåda i underlivet tycker jag du skall diskutera med och låta dig undersökas av barnmorska eller läkare. Infektion av bakterier eller svamp? Sexuella kontakter?

3 månader 3 dagar sedan

Hej, Jag har trängningar i blåsan, vad finns för hjälp? Linda, 68

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Hej Linda! Jag tycker att du så snart som möjligt går till en läkare som du får tala med och göra en vad vi säger anamnes (din sjukhistoria över tid) samt en allmän undersökning av dig inklusive underlivet samt förstås av urinen. En enklare blåskatarr? Annan bakomliggande sjukdom i underlivet? Torra slemhinnor?

3 månader 3 veckor sedan

Hej! Under de senaste två åren har jag haft blod i urinen flera gånger. Ibland är det koagulerat blod som kommer ut, ibland bara rent blod. Innan blodet kommer ut har jag trängningar och kissar ofta, det känns också irriterat då jag kissar. Efter ett tag kommer blodet och efter det så lättar trängningarna och oftast slutar det blöda på en gång. Jag har varit inne två gånger och röntgat njurar och blåsa, även gjort cystoskopi utan att man hittat någonting. Senast jag var inne för dessa undersökningar var i augusti, och i september blev det samma sak. Vad kan det bero på? Vid undersökningen i augusti hittade de inga stenar och jag har inte haft ont i ryggen. Mvh, Ingmarie, 60

 
Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Hej Ingmarie! Någonstans på vägen njurar, urinledare, blåsa och urinrör har du förstås en blödningskälla som tycks komma episodvis. Jag utgår förstås också från att man kontrollerat om det föreligger bakterier eller inte. Är du friskt på det stora hela i övrigt? Äter du ibland någon medicin som kan ha blodförtunnande effekt? Har du över huvud taget någon medicinering? Så länge du fortsätter att blöda tillsammans med trängningar och irritation skall det undersökas vidare av urolog, gynekolog eller njurspecialist.

8 månader 2 veckor sedan

Hej, Jag har sedan 6 månader kommit i klimakteriet och har flera olika biverkningar av det, men det värsta tycker jag är muntorrhet! Har provat allt receptfritt, vill inte äta östrogen! Jag blir nästan tokig av denna hinna i munnen. Vad ska jag göra och finns det något som lindrar mina besvär? Jag har ingen livsgnista kvar. Mvh Maria, 52 år

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Hej Maria! Har du som du nu skriver, prövat på alla receptfria mediciner tycker jag att du i alla fall bör ge östrogen en chans! Tala med din behandlande läkare om detta och gör ett försök för att se om det inte skulle kunna hjälpa dig! Det är samma sak med kvinnor som upplever och har sömnsvårigheter i åren innan och kring klimakteriet att det kan hjälpa med lite östrogentillskott.   

8 månader 3 veckor sedan

Jag tror jag har fått svamp eller/och urinvägsinfektion i underlivet. Jag hade 2 tabletter kvar från förra gången jag hade infektion samt att jag har köpt svampmedel på apoteket som jag börjat använda. Min fråga är om läkaren fortfarande kan se om man har svamp och/eller urinvägsinfektion om man redan har påbörjat behandling? Jag behöver antagligen gå till läkaren och ta prover för att få mer tabletter utskrivna. Tacksam för svar. Kvinna, 30 år

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Du skriver inte vad du har använt för medicin men rent allmänt försvårar en påbörjad behandling all diagnostik. Dock skall du söka för hjälp både med diagnostik och behandling.

1 år 5 månader sedan

Hej! Jag får blåmärke på benen utan orsak, vad kan det beror på? Jag började ta p-piller för en månad sen. Jag är 24 år. Mvh, Josie

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Jag tycker att du gör paus omgående med tabletterna och ser vad som händer, samt att du tar kontakt med barnmorskan eller läkaren som har skrivit ut tabletterna.

 
1 år 11 månader sedan
 

Veckans fråga

Två veckor kvar till jul, känner du av julstressen?

Nyhetsbrev

E-postadress