Viktuppgång med Cipramil?

Viktuppgång med Cipramil?

Viktuppgång med Cipramil?

Orolig (kvinna 52): Läser mycket om viktuppgång när det gäller Cipramil och blir orolig eftersom jag själv tar 30 mg/dag. Har ätit den i fem år och prövat trappa ned två gånger men misslyckats. Har jag trappat ned för fort genom att gå ned till 20 mg direkt? Till en början gick jag ned i vikt när jag åt medicinen, men nu är jag uppe i min "vanliga vikt" igen. Kan det vara så att man börjar gå upp i vikt pga medicinen när man ätit den under flera år? Eller visar sig den biverkningen redan i början om man skulle reagera på medicinen med viktuppgång? Är det pga att aptiten växer eller "händer det bara" pga medicinen?
Doktor Anders Halvarsson svarar: Den erfarenhet jag har av dessa mediciner är att viktändringen brukar komma tämligen omgående. Har man haft medicinen med ungefär samma dos under fem års tid är det sällan att det sker något speciellt med vikten efter så lång tid. Mår man sämre när man minskar på dosen Cipramil är det oftast ett tecken på att man behöver den högre mängden för att bibehålla en högre halt av serotoninämnet i centrala nervsystemet för att därmed kunna bibehålla sitt välbefinnande. Mitt råd: stå kvar på 30 mg ytterligare något år innan det blir dags för en försiktig nedtrappning av dosen igen!
 

Veckans fråga

Har du drabbats av influensan än i år?

Nyhetsbrev

E-postadress