Nu har jag fått kontakt med en privat bildterapeut som jag pratat med ett par gånger med början för ett år sedan. Jag träffar henne inte så ofta men har ett dagligt personligt stöd av en kontakt inom kyrkan. Trots att jag ätit Efexor i ett år, en på morgonen och två på kvällen, känner jag sådan apati och likgiltighet för allt. Jag borde göra saker (vardagliga saker) men gör det inte. Jag jobbar halvtid och känner mig ständigt trött. Känner mig negativ och är därför rädd att förlora den personliga kontakt jag har med kvinnan i kyrkan, rädd för att hon ska tröttna på mig. Ibland kan jag få riktiga energikickar och sätter igång att städa och feja och göra sånt som jag förut släppt. Men bara i ett par timmar. Vad är det för fel på mig? Varför fungerar inte medicinen?
Varför fungerar inte medicinen, undrar Kicki (30), som tidigare gick på psykologsamtal för att hon kände sig så nedstämd:
Skrivet av Christer Hjortsberg…
Jag tror inte att det är fel på din medicinering. De besvär som gör dig olustig och trött ligger sannolikt på ett annat plan. Många människor brottas med s.k existentiella besvär, dvs bekymmer hur vi skall leva vårt liv och känna att vi är tillfreds med oss själva.
Ofta leder samtal med psykolog till att blottlägga dessa bekymmer och detta kan då leda till att vi löser våra bekymmer. Men inte sällan blir dessa samtal bara en tröst för stunden och vi står där lika oförmögna som tidigare med att ta itu med våra livsproblem.
Fundera på vad du verkligen vill med ditt liv och om du inte kan genomföra förändringar innan livet har passerat och du bara levt med lång vånda och otillfredsställelse.
Livet är tyvärr lite för kort för att inte ta tag i och det går ju heller inte i repris.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen AIK är en kvinna (27 år) som vill veta mer om medicin vid panikångets vid graviditet:
Finns det någon medicin mot panikångest när man är gravid? Äter Cipramil nu men har fått höra att den är olämplig vid graviditet.
A-M H (kvinna 56) har en son (26) som är driftstekniker på ett större företag:
Han arbetar treskift vilket gör att han har oregelbundna sovtider. Som barn hade han under flera år tandställning som orsakade smärtor i munnen.
”Panikångest och självmordstankar” – Stina (39):
Jag har levt i ett mycket svårt äktenskap, med både fysisk och psykisk misshandel.