Ange ditt sökord

Annons:

Signaturen Wodanus (man 17) undrar hur man kan förklara mani rent biologiskt:

Vad händer i hjärnan vid mani? Är det samma verksamma ämnen som vid depression, dvs serotonin, noradrenalin och dopamin?

Skrivet av Hjortsberg…
Nej, tyvärr finns inget bestämt svar på din fråga. De förändringar som sker i hjärnan har sannolikt att göra med störningar i de s.k transmittorsubstanserna (det finns sannolikt mer än 100 000). De ämnen som du nämner, serotonin och dopamin, är således bara en bråkdel av transmittorsubstanserna och sannolikt påverkar vi en mycket stor del av dessa ämnen när vi tar antidepressiva läkemedel. Den störningen gör att hjärnan inte kan kontrollera och reglera impulser på cellnivå och att delar av hjärnan är överaktiverade och andra delar underaktiverade.

MANI anses vara en DJUPARE form av DEPRESSION, dvs INTE MOTSATSEN till depression utan snarare en ännu allvarligare störning än depressionen.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 7 maj, 2008 Publicerad: 7 maj, 2008

Liknande frågor

Marie i Göteborg (27) har svårt att komma tillrätta med sina mediciner:

Innan jag blev gravid åt jag Fontex/Seroscand i fem år mot OCD & depressioner.

Undrande (man 55):

Vad är en emotionell störning?

återkommande perioder av depressioner…

VitMagnolia (kvinna 53): Jag äter sedan två år Lithionit för bipolärt syndrom.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: