Vad händer i hjärnan vid mani? Är det samma verksamma ämnen som vid depression, dvs serotonin, noradrenalin och dopamin?
Signaturen Wodanus (man 17) undrar hur man kan förklara mani rent biologiskt:
Skrivet av Hjortsberg…
Nej, tyvärr finns inget bestämt svar på din fråga. De förändringar som sker i hjärnan har sannolikt att göra med störningar i de s.k transmittorsubstanserna (det finns sannolikt mer än 100 000). De ämnen som du nämner, serotonin och dopamin, är således bara en bråkdel av transmittorsubstanserna och sannolikt påverkar vi en mycket stor del av dessa ämnen när vi tar antidepressiva läkemedel. Den störningen gör att hjärnan inte kan kontrollera och reglera impulser på cellnivå och att delar av hjärnan är överaktiverade och andra delar underaktiverade.
MANI anses vara en DJUPARE form av DEPRESSION, dvs INTE MOTSATSEN till depression utan snarare en ännu allvarligare störning än depressionen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen ”Ansa” (kvinna 46) blev i höstas djupt deprimerad efter två operationer på kort tid, har ätit medicin och gått upp i vikt 10 kg:
Jag fick diagnosen egentlig depression och ordinerades Cipramil som jag nu ätit i sex månader.
Spinoza (36) lider av konstant trötthet:
Tröttheten varierar naturligtvis, men jag kan inte minnas när jag vaknade och kände mig utvilad senast. Det är inte bara psykisk trötthet utan ofta även fysisk.
Borde jag byta PMS-medicin?
LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite.