Hur länge kan och ska en person ta Zoloft (antidepressivt medel red.anm)? Hur slutar man? Kan det påverka mannes potens, så att han blir översexuell, nästan missbrukare?
Signaturen Mahrani (kvinna 59) inleder:
Skrivet av Christer Hjortsberg…
Vi känner ingen gräns för hur länge man kan behandla med ett s.k. SSRI-preparat. Det finns biverkningar som gör att man kan behöva avsluta behandlingen. Ett vanligt besvär är att patienten utvecklar IMPOTENS, men det finns även beskrivet det motsatta – nämligen att patienten upplever en ökad sexuell lust. Man är fortfarande lite osäker på om det finns andra biverkningar av mer djupgående slag, som på sikt kan påverka patienten – men det finns inga data på detta i nuläget. Det vi vet är att den STÖRSTA risken vid depression är ÅTERFALL och det gör att vi vill vara frikostiga med LÅNGA behandlingar idag – OM det nu inte finns biverkningar som patienten upplever som störande eller negativa.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Undrande och orolig (kvinna 44) äter Cipramil sen åtta år tillbaka pga panikångest. Nu ska jag byta till Cipralex:
Jag har nämligen behövt höja dosen sen ett år tillbaka till 70 mg. och har gått upp mycket i vikt. Jag ska ändra till Cipralex över en natt.
Ulan (kvinna 65) undrar om depression och ångest sitter i samma del av hjärnan:
Varför ger man inte elchocker tilll ångest-patienter när det tycks hjälpa en del med djupa depressioner?
Behandling vid social fobi
Vilken är den vanligaste behandlingen vid social fobi och vilka är dom vanligaste medicinera? Hur påverkar t.ex medicinen Zoloft (antidepressivt medel red. anm)? Blir man mer alert och glad av det? Man, 22