Jeg ligger vaken til 4-5 på morgonen, sover sen länge, om jeg kan, men vakner flere gånge. Jeg har användt indsomningsmedicin från och till i flere år, men nu fungerer det ikke längere. Jeg är så tröt och okoncentreret hele tiden, tiden flyter ut for mig, og jag kommer ihåg dårligt. Jeg tar typ Cipramil 2 tabletter varje dag, men tanken på at alting er likgiltigt egentlig, lämnar mig sällan Jag ved faktisk inte vad jag skal ta mig till; kanske är det så att bli äldre. Om du kan hjälpa mig med detta är jag tacksam.
”Sömnproblem” – Norska KIRSTEN (62) kan ikke sova og skriver på norsk-svensk:
Skrivet av Hjortsberg…
Sömnstörningar när vi blir äldre är vanligt. Du har ju under många år haft problem med din sömn och tagit sömnmedel. Det kan betyda att din ”sömnklocka” har kommit i ”olag” och att det inte hjälper om du nu äter mer medicin. Det finns sömnkliniker (t.ex dr Jerker Hetta i Uppsala) som på remiss kan undersöka patienter och ge råd och behandlingar för att återställa en störd nattsömn och en störd sömnklocka. Be din läkare om en remiss.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Varför fungerar inte medicinen, undrar Kicki (30), som tidigare gick på psykologsamtal för att hon kände sig så nedstämd:
Nu har jag fått kontakt med en privat bildterapeut som jag pratat med ett par gånger med början för ett år sedan.
”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:
Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.
Zyprexa och viktuppgång
Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.