Ange ditt sökord

Annons:

Röda utslag i armhålan

Hej!

Jag är en kille på 26 år som fått röda prickar plus ett område med röd hud från armhålan ner mot revbenen. Vad är det jag kan ha? Har använt mitt deostick i 1 månad och har inte haft några problem innan. Det svider lite men kliar mest.

Hej! Det låter som eksem. Eksem i armhålan kan bero på flera saker: Instängdhet och fukt, svampinfektion, eller kontaktallergi mot produkter t.ex deodorant. Pröva att behandla med receptfri hydrokortison med medel mot jästsvamp (daktacort/cortimyk finns receptfritt på apotek). Pröva om deosticket ger irritation på annan del av huden, t.ex insidan av överarmen. Om det inte fungerar bör du söka läkare för diagnos och behandling.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: