Jag har den senaste veckan haft stora problem med yrsel och skakningar. Kænns næstan som ångest fast som tar sig i uttryck fysiskt.
Jag tar flera olika mediciner sedan en tid tillbaka, Furix, pindolol mylan och levaxin. Kan medicinerna ha med mina problem att gøra?
Håller æven på att avvænja mig från min antidepressiva medicinering, har bar fyra dagar kvar på den sista kuren. Ær rædd att mina ångest problem ær på væg tillbaka.
tacksam før svar. Carin (27år)
Problem med yrsel och ångest
Det kan vara svårt, eller omöjligt, att skilja ångestsymtom från symtom orsakade av fysisk sjukdom. De symtom du beskriver kan alltså vara orsakade av såväl din fysiska sjukdom (du anger inte varför du tar Furix och pindolol, kanske mot hjärtsvikt eller högt blodtryck?) som av ångest. Att du håller på att trappa ut din antidepressiva medicinering kan också spela in eftersom en del antidepressiva kan ge utsättningsfenomen som inkluderar yrsel och skakningar. Det är alltså en komplicerad fråga som du bör ta till den läkare som behandlar dig.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen “Orkar inte mer” (kvinna 48) har en son som är 27 och som är beroende av Iktorivil (ett dämpande medel) samt även andra droger:
Han får medicinen utskriven av läkare på en öppenvårdsklinik trots att han missbrukar.
A-M H (kvinna 56) har en son (26) som är driftstekniker på ett större företag:
Han arbetar treskift vilket gör att han har oregelbundna sovtider. Som barn hade han under flera år tandställning som orsakade smärtor i munnen.
”Panikångest och självmordstankar” – Stina (39):
Jag har levt i ett mycket svårt äktenskap, med både fysisk och psykisk misshandel.