Ange ditt sökord

Annons:

Orolig (kvinna 24) lider av ångest och hypokondri och har också fått blåsproblem:

Jag har ätit en medicin som medförde svårigheter att tömma blåsan. Trots att jag slutade med medicinen kvarstod problemet. Jag har blivit gynekologiskt undersökt, men det visade inga fel. När jag fick reda på att jag var frisk försvann blåsproblemen. Efter ett par veckor började jag tänka på det igen och sedan dess har jag haft svårt att tömma blåsan. Jag springer på toa minst en gång i timmen, eftersom jag alltid känner mig lite kissnödig. Innan jag ska kissa är jag så rädd för att inte kunna tömma blåsan. Kan blåsproblemen ha blivit psykiska? Är det vanligt att “få problem” med blåsan vid ångest?

Skrivet av Hjortsberg…
Ja, dina blåsproblem tycks ha övergått i en psykisk störning och ter sig mer som fobiska besvär av stark ångest och oro. Det betyder att du ”överdriver ” din rädsla för störningar och just därför har du kopplat ur den ”naturliga” kontrollen över blåsan. Det betyder att du styr tömningen av blåsan med ”hjärnan” och att hela systemet kommer i otakt. Sök på psykiatrisk klinik för hjälp. Så här kan du ju inte ha det.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 7 maj, 2008 Publicerad: 7 maj, 2008

Liknande frågor

Anki (37) vill ha en “second opinion”:

Jag har sedan februari ca fyra gånger drabbats av kraftig yrsel då allt runt mig snurrar och det känns som om jag var kraftigt berusad.

”Sömnproblem” – Norska KIRSTEN (62) kan ikke sova og skriver på norsk-svensk:

Jeg ligger vaken til 4-5 på morgonen, sover sen länge, om jeg kan, men vakner flere gånge.

Sarahv (25) har något som hon tror är ångest:

Det dyker speciellt upp när jag ska sova. Jag kan inte sova... Om jag skulle somna före midnatt vore det rena drömmen.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: