Hej!
Jag har en storerbror som är 40 år gammal, och han har fått minnesluckor, kort stubin(störsig på allt nästan), har buksmärtor, andnöd ibland, tar sig på underbrösten & magen för att han får ont där då och då och han har blivit jätte mager. Han har skilt sig för inte länge sedan och jobbar mer än 50 timmar i veckan (jobbar när han kommer hem & även helger). Han total vägrar gå till psykolog och läkare, både jag och vår moder ser att han lider, även hans barn som är 8 ch 13 år. Vi har alla försökt få iväg honom på hel undersökning. Vad kan jag/vi göra, han lyssnar inte på oss. Och om han skulle göra det så skulle han antingen säga att han inte har tid eller slänger på sig fejk fasaden ala happy feeling good guy.
E. (man 33år)
Min storebror mår dåligt
Ett av de största problemen vi har är när man som anhörig ser att en nära anförvant inte mår bra och själv inte vill erkänna detta än mindre gå med på att komma på en undersökning. Till slut brukar det dock lösa sig på ett eller annat vis. Eftersom han arbetar så mycket skulle jag väl heller inte tro att det är några bekymmer med exempelvis alkohol, vilket annars inte är ovanligt. Finns det någon utanför familjen som han har stort förtroende för och som påpekar situationen för honom, skulle det kanske kunna hjälpa. Tvångsmässigt kan man inte göra mycket åt situationen heller, utan man får hoppas att han snart kommer till insiken själv att han måste göra något åt det tillstånd har råkat in i.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Marianne (63) har en dotter (44 år) och som sedan fyra år vistas på gruppboende för psykiskt sjuka människor:
Jag undrar nu om hennes av läkaren ordinerade dagliga medicinintag är adekvat.
Orolig (kvinna 24) lider av ångest och hypokondri och har också fått blåsproblem:
Jag har ätit en medicin som medförde svårigheter att tömma blåsan. Trots att jag slutade med medicinen kvarstod problemet.
Mirjana (kvinna 48) har en whiplash-skada och efter den fått psykiska besvär:
Sedan 10 år tillbaka äter jag Iktorivil 0,5 g men sedan i våras har doktorn ökat till 2,0 mg dagligen.