Är en kvinna på 74 år som har ätit antidepressiv medicin sen 2011 02 . Först fick jag citolapram sen Cymbalta under 2011 Sen fick jag Mirtasapin 45mg . men jag har lidit av svår ångest,och ätit sobril och stesolid Slutat på eget bevåg med dom Har ej ätit dom sen 201301. Men min oro sitter i Är rädd att ångesten skall komma . det gör den ibland.Men värst är oron, men detär ju en viss ångest också Tacksam för svar till Kerstin, 74 år
Min oro sitter i
Citalopram, Cymbalta samt Mirtazapin är antidepressiva läkemedel som hjälper både vid depression och ångest. Man kan som tillägg till dessa läkemedel ge direkt ångestdämpande läkemedel som Sobril, Stesolid. Dessa sk bensodiazepiner ska man helst inte äta under långa perioder då det finns risk att man kan bli beroende av dem. Därför finns alternativ som Lyrica som har god effekt på just ångesten. Andra lugnande icke beroendeframkallande ångestdämpande läkemedel är Atarax och Lergigan.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Varför fungerar inte medicinen, undrar Kicki (30), som tidigare gick på psykologsamtal för att hon kände sig så nedstämd:
Nu har jag fått kontakt med en privat bildterapeut som jag pratat med ett par gånger med början för ett år sedan.
Orolig anhörig (kvinna 55) frågar om plötslig utsättning:
Vad blir effekten om man plötsligt (då menar jag verkligen direkt) slutar ta sin dagliga dos medicin av bl.a Litium, Anafranil och Iktorivil?
Viktuppgång av Cipramil?
(Kvinna 52 år): Jag har sedan två år tillbaka gått upp 20 kg; äter Cipramil sedan 5-6 år tillbaka. Tar dessa tabletter pga panikångest.