Ange ditt sökord

Annons:

Min depression ger mig högt blodtryck – behövs det medicinering eller annan åtgärd

Hej! Jag har hamnat i en depression med panikångest, hjärtklappning, orkeslöshet. Jag kollade mitt blodtryck via sonens apparat som visade 172/100 och undrar om det krävs medicinering eller annan åtgärd? Tacksam för besked! mvh Margareta, 67

Med ett blodtryck på 172/100 ska Du boka en tid till Din husläkare för att diskutera lämplig blodtrycksmedicin och en utredning ang. Ditt höga blodtryck.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 10 augusti, 2012 Publicerad: 10 augusti, 2012

Liknande frågor

“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:

Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.

”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:

Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.

Zyprexa och viktuppgång

Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: