Han arbetar treskift vilket gör att han har oregelbundna sovtider. Som barn hade han under flera år tandställning som orsakade smärtor i munnen. Han är just nu mycket orolig för att mista sitt arbete. Detta gör honom mycket nedstämd och ett av de fysiska problem han har är att han gnisslar tänder (mycket) under sömnen. Detta beror troligen på stress. Vad, hur och till vem skall han vända sig till? Problemet är allvarligare än vad det låter.
A-M H (kvinna 56) har en son (26) som är driftstekniker på ett större företag:
Skrivet av Hjortsberg…
Stress som orsak till att man gnisslar tänder är ett vanligt problem. Jag tycker att han skall försöka hitta en bra Allmänläkare som kan ta sig an sig hans problem eller kunna remittera honom till en Psykiatrisk klinik. Störningar i arbetstider (nattarbete) och oro för anställningstrygghet är ju de faktorer som kan vara tydliga orsaker till hans besvär – men orsakerna till att han känner oro kan ligga djupare än så, och det betyder att man måste arbeta lite bredare än att bara ta upp de faktorer som du beskriver. Be honom söka hjälp – så här skall han inte behöva känna sig.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Catharina (24) undrar:
Catharina vill veta vad som menas med psykosomatisk sjukdom och om magsjuka kan vara en sådan åkomma.
Signaturen Ulan är en 64-årig kvinna som frågar:
Hur länge måste man stå ut med att må illa och ha ständig ångest när man äter ångestdämpande medel, innan man ger upp och inser att dom inte verkar.
Vågar jag testa Concerta?
Pappan (26): Jag har nyss fått diagnosen ADHD. Jag har lidit av panikångest i 1½ år. Den har börjat som agorafobi.