Han arbetar treskift vilket gör att han har oregelbundna sovtider. Som barn hade han under flera år tandställning som orsakade smärtor i munnen. Han är just nu mycket orolig för att mista sitt arbete. Detta gör honom mycket nedstämd och ett av de fysiska problem han har är att han gnisslar tänder (mycket) under sömnen. Detta beror troligen på stress. Vad, hur och till vem skall han vända sig till? Problemet är allvarligare än vad det låter.
A-M H (kvinna 56) har en son (26) som är driftstekniker på ett större företag:
Skrivet av Hjortsberg…
Stress som orsak till att man gnisslar tänder är ett vanligt problem. Jag tycker att han skall försöka hitta en bra Allmänläkare som kan ta sig an sig hans problem eller kunna remittera honom till en Psykiatrisk klinik. Störningar i arbetstider (nattarbete) och oro för anställningstrygghet är ju de faktorer som kan vara tydliga orsaker till hans besvär – men orsakerna till att han känner oro kan ligga djupare än så, och det betyder att man måste arbeta lite bredare än att bara ta upp de faktorer som du beskriver. Be honom söka hjälp – så här skall han inte behöva känna sig.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen ”Dotter” undrar över sin mamma (63), som har ätit Anafranil (antidepressivt medel red.anm) i 30 år:
Hon har långsamt trappat ut dom och har varit helt utan i fyra månader. Hur länge och vad för slags abstinens får man?
Signaturen Mahrani (kvinna 59) inleder:
Hur länge kan och ska en person ta Zoloft (antidepressivt medel red.anm)? Hur slutar man?
SSRI och sexlust
(Kvinna 47 år): Jag äter 10mg Citalopram-Merck sen ca 2 år tillbaka. Har prövat att sluta men har blivit arg och ledsen och inte mått bra alls.