Ange ditt sökord

Annons:

Långvarig psykisk oro, kontakta läkare eller inte?

Hejsan,
Jag har ett problem som oroar mig väldigt mycket. Jag är 25 år och har i samband med min mors arbetskamrats död upplevt hallucinationer. Sett skuggor av människor gå omkring. Har känt väldigt obehag i en del rum i vår dåvarande lägenhet. Ibland såg jag någon stå o titta på mig på nätterna. Såg ögonen blinka o så vidare. Jag har alltid levt med dessa skuggor, för jag trodde faktiskt mer jag var synsk än sjuk, för jag var inte den enda som upplevde att märkliga saker hände.
Sedan 12 års ålder har jag levt med depression, utan medicinering. För några veckor sedan började jag praktisera på en psykiatrisk avdelning för människor med psykoser. Och nu har mina hallucinationer eskalerat till en annan form, då människors ansikte förändras mitt framför ögonen på mig. Jag hör också röster. Inte röster som talar till mig eller så, men en gång då jag gick till bussen 05.00 på morgonen för att ta mig till jobbet, hörde jag barn skratta och leka i parken. Har också sett människor stå i buskar o tittat på mig. Om där funnits någon eller inte, vet jag inte. Är nu väldigt rädd märker jag, oftast när jag ska sova. Känner mig otrygg.
Mina hallucinationer har nu gjorts så jag inte längre fick gå min praktikperiod klart.
Är rädd vad det kan vara för något, iom det alltid funnits där, men i annan form. Tycker ni jag ska ta kontakt med läkare? Känner mig lite “borta” så att säga. Min reaktionsförmåga är inte som förr.
Vore tacksam för svar…
Melizza

Ingen tvekan om att du skall ta kan kontakt med läkare, då du säkert skulle må mycket bättre av att kanske få någon medicin efter att man förstås gått genom dina symtom ordentligt först.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 8 februari, 2010 Publicerad: 8 februari, 2010

Liknande frågor

Signaturen Undrande (kvinna 41) besväras av PMS som ger klart nedsatt livskvalitet:

Jag kan få Zoloft om jag vill men är rädd för att gå upp i vikt. Påverkar SSRI-preparat ämnesomsättningen eller är det bara en fråga om att patienten äter mer?

Spinoza (36) lider av konstant trötthet:

Tröttheten varierar naturligtvis, men jag kan inte minnas när jag vaknade och kände mig utvilad senast. Det är inte bara psykisk trötthet utan ofta även fysisk.

Borde jag byta PMS-medicin?

LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: