Ange ditt sökord

Annons:

Klump i magen

Hej, har haft en tuff uppväxt med morsan som ensamstående med mig och sedan jag var tolv min lillebror. Har under säkert 5-6 års tid (från dess att jag börjat styra mitt liv själv) visat tendens på att alltid alltid alltid ha problem med den välkända “klumpen i magen”. Farsan har under 15 års tid inte varit med i bilden, jag har ständigt blivit mobbad trots flera byten av skola. Mina symptom är, för mycket och för lite sömn, lättirriterad, är folk till lags onormalt mycket, när jag tänker på helt random saker kan jag brista ut i gråtattacker precis som att de va en öm punkt jag inte visste om, ofta självmords tankar men aldrig allvarliga sådana, sätter mig själv ständigt i situationer där ångesten bara byggs upp. Vad tror du att jag hade kunnat lida av? John, 22 år

Det är svårt att svara på vad Du lider av på Din beskrivning. Det som är klart är ju att Du har ett rejält ångestpåslag nästan jämnt. Det finns bra skattningsskalor för olika psykiatriska tillstånd, t.ex. kan det vara en pågående depression med mycket ångestinslag. Det kan också vara en generaliserad ångest (GAD) som yttrar sig som att Du oroar Dig för småsaker och tänker ”tänk om det händer….”. Ta kontakt med Din husläkare och beskriv symtomen så får läkaren göra en bedömning om Du bör remitteras till Psykiatrin eller om Du kan få hjälp vid vårdcentralen.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 12 februari, 2013 Publicerad: 12 februari, 2013

Liknande frågor

“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:

Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.

”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:

Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.

Zyprexa och viktuppgång

Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: