Hejsan! Jag har haft nästan en vecka nu som så att det blöder hela tiden från nån konstig knöl jag har precis ovanför analöppningen på vänstra skinkan. Kan inte sitta ordentligt heller för det gör ont. Ibland gör det ont, men för det mesta kliar det bara jättemycket och det är lite jobbigt. Blöder som sagt hela tiden, men inte så mycket, men när man går på toan så är första torkningen bara blod nästan. Blodet är inte direkt blodrött, men nästan. Vad kan det vara? Tror nog att det går över, men frågar nu ändå.
Kliar vid analöppningen
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vita fläckar, hudsvamp?
Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?
Finns det steroidkräm utan propylenglykol?
Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?
Har ett rött område i ansiktet med blåsor
Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?