Ange ditt sökord

Annons:

Kliande rött utslag på baksidan låret

Hej, för några dagar sedan upptäckte jag ett runt rött, något upphöjt utslag på baksidan av låret, ca 1 dm nedanför vänster skinka. Upptäckten gjordes i och med att det kliade – trodde till en början att det var ett vanligt myggbett vilket jag någon dag senare kunde avfärda. “Utslaget är runt,illrött & något mindre än en 50 öring. Aningen upphöjt med “hårdare kanter” runt själva märket och huden känns mjukare i mitten. En något ljusare prick syns i mitten. Utslaget känns väldigt torrt och kliar en aning. Har smörjt in “fläcken” regelbundet 2-3 ggr/dag nu i ca en veckas tid. Tycker att kliandet avtagit en aning fast utslaget är fortfarande rött & mycket torrt fast ser nu lite fjälligt ut – speciellt runt kanterna. Dessutom ser det ut som det lilla vita området i utslaget brett ut sig en aning. VAd kan detta vara? Börjar att känna mig olustig till mods. HAr aldrig förr haft några problem med torr hud eller haft andra hudåkommor förutom besvär av acne i ansiktet under tonår och upp i 20-års åldern. Kan tilläggas att jag har rätt fräknig hud och dessutom många leverfläckar. Har nu använt mig av mild receptfri kortison salva och innan dess provat med idomin mjukgörande salva. Vad kan detta vara? Tack för svar på förhand

Svar till signaturen orolig 30-årig småbarnsmamma.
På din beskrivning låter det faktiskt som ett bett. Det började med klåda och en rött prick i mitten-sannolikt stick-kanalen. När man kliar på ett bett uppstår ofta en “eksemreaktion” som sedan kan fortsätta klia i flera veckor.Vår/försommar som vi har nu är också den tid på året då man lätt får bett av olika slag, lokalisationen är också typisk på baksidan av låret. Fortsätt att smörj med hydrokortisonkräm några dagar och försök låta bli att klia så går nog utslaget bort.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 21 maj, 2001 Publicerad: 21 maj, 2001

Liknande frågor

Hud & Hår

Vita fläckar, hudsvamp?

Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten