Hej, för ca. 2 månader sedan fick jag några små knottror på vänster underarm som kliade litegrann. Dessa knottror har nu spridit sig till nästan hela underarmen med en intensiv klåda. När jag kliar blir huden röd och varm och liksom läderartad. Jag vet inte hur jag skall beskriva knottrorna men det verkar vara porerna som “knottrar upp sig” då jag kliar. Har försökt med receptfri kortisonsalva men det verkar förvärra saken. Jag har fullt med rivsår på armen och är rädd att dessa skall bli inflammerade men jag kan inte låta bli att klia… Jag har inga utslag någon annanstans på kroppen och har heller aldrig varit allergisk mot någonting. Jag kan inte komma på vad som kan ha utlöst klådan, jag tror inte det är en solskada men jag har en pigmentfläck just på vänster underarm (och på flera andra ställen på kroppen). Tacksam för svar.
Klåda på underarmen
På din beskrivning låter det som misstänkt allergiskt kontakteksem, tycker jag. Kontakteksem börjar med små kliande knottror som sprider sig och ger ökande klåda. Kan utslagen ha börjat under klockarmband av läder? I så fall kan det vara krom-allergi. För att utreda allergiskt kontakteksem göres på hudklinik en så kallad epicutan-test.
Liknande frågor
Vita fläckar, hudsvamp?
Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?
Finns det steroidkräm utan propylenglykol?
Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?
Har ett rött område i ansiktet med blåsor
Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?