Ange ditt sökord

Annons:

Klåda i ansiktet i en vecka

Hejsan
Jag har haft klåda i ansiktet i en vecka nu. Det är först och främst på käkvingarna, hakan, öronen och pannan. Huden känns ansträngd, svider lite när jag rör den, ungefär som om jag hade bränt mig i solen. Det har jag dock inte gjort. Det syns ingenting direkt, när man tittar på ansiktet. Jag kan känna att det hettar på käkvingar och öron. Vet ej om det beror på att det är irriterat pga att jag kliar. Har väldigt torr hud i övrigt och måste alltid hålla på och smörja.
Förra året hade jag något som kom och gick. Det var som röda partier med småknottrar som var torra och kliade. De satt på haka och i “skrattvecken”. Började andvända Propyless och upplevde att det blev bättre.
Jag har underfunktion i sköldkörteln och äter levaxin.

Hej! Det vanligaste hudproblemet hos kvinnor i din ålder, som kan ge sådana besvär som du beskriver, är rosacea (du kan läsa mer om rosacea i dermatologen patientinformation). En hudläkare kanske inte kan ställa säker diagnos eftersom det inte syns något, men du kan antagligen få sk symptomatisk behandling i form av någon kräm som har en viss blodkärlssammandragande effekt. Det gör att huden känns kyld och stickningar minskar.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 augusti, 2005 Publicerad: 4 augusti, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Vita fläckar, hudsvamp?

Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten