Jag är 23 år och har ärftlig keratodermi. Symtompen framträder framförallt i ena handflatan och visar sig som förtjockad hud och svampighet vid kontakt med fukt. Det drabbade området blir större och större hela tiden. Svampigheten är det värsta, jag kan knappt tvätta händerna utan att det framträder. Finns det några råd för att hindra symptomen och utbredningen? Finns det några nya forskningsrön? Känner till en person som blivit av med symptomen efter behandling med den omdebatterade akne-medicinen Roaccutan.
Keratodermi – förtjockad och svampig hud i handflator
Svar till signaturen Cosmo
Ärftlig keratodermi orsakas av en medfödd oförmåga att bilda ett normalt hornlager-det yttersta lagret av överhuden. Hornlagret blir överdrivet förtjockat och fjällar inte av på ett “normalt” sätt. Det förtjockade hornlagret suger snabbt upp mycket vatten, därav känslan av “svampighet”.
Mjukgörande,avfjällande krämer och nedslipning är den lokalbehandling som finns. A-vitaminderivat såsom Roaccutan och Neotigason har mycket god effekt under behandlingstiden men symtomen återkommer när behandlingen upphör.
Mycket intressant forskning de senaste åren har kartlagt den genetiska rubbningen men tyvärr finns inget ytterligare nytt i behandlingsväg.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?
Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?
Vårtor i armhålan
Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.
Pulserande känsla
Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.